Aventics Coil, Series CO1 0498320201 CO1-FORM_A-220DC-10,0W-30MM
€42.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0498320201
Manufacturer Nr.
0498320201
CO1-FORM_A-220DC-10,0W-30MM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€42.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480603206 PRA-DA-100-0300-0-2-2-1-1-1-ACC
€431.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 1827009991 SER CAR PIL.3/8 1/2G ALU
€38.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 30 mm |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | EN 175301-803, form A |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 33 |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Number of poles | 3-pin |
| DC operating voltage | 220 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Power consumption DC | 10 W |
| Housing | Thermoplastic elastomer |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 0498320201 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.130000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





