Aventics Coil, Series CO1 0498319904 CO1-FORM_A-110AC-16,0VA-30MM
€40.31
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0498319904
Manufacturer Nr.
0498319904
CO1-FORM_A-110AC-16,0VA-30MM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€40.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480183649 ICS-D1-063-0250-0-00MP410BA1W04VF000000
€1,285.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 3 5813341000 V581-5/2DP-I3-LOG-AA-M-T1
€254.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 30 mm |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | EN 175301-803, form A |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 33 |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Number of poles | 3-pin |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 110 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 110 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +10% |
| Holding power AC 50 Hz | 17 VA |
| Holding power AC 60 Hz | 14.5 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 30 VA |
| Switch-on power AC 60 Hz | 25 VA |
| Housing | Thermoplastic elastomer |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 0498319904 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.125000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




