Aventics 5/2-directional valve, Series IS12, size 1 0820024560 ED 5/2 ISO1 24V DC
€270.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820024560
Manufacturer Nr.
0820024560
ED 5/2 ISO1 24V DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€270.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480661446 KPZ-M3-025-003-010-000-000-000-022-00000
€244.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R412025078 ERWEITERUNGSSATZ AV05-XC-135RO
€215.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 1060 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Power consumption DC | 2.7 W |
| Nominal resistance | 216 Ω |
- Qn max. 2500 l/min
- Electrical. control
- Pneumatic control
- Width: 42 mm, 56 mm
| Manufacturer Nr. | 0820024560 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.550000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



