Festo 193571. Vacuum generator VN-05-L-T3-PQ2-VQ2-RO1
€34.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-193571
Manufacturer Nr.
VN-05-L-T3-PQ2-VQ2-RO1
Vacuum generator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€34.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 193541. Vacuum generator VN-07-M-T3-PQ2-VQ2-RO1
€36.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 538826. Vacuum generator OVEM-07-H-B-QO-OE-N-2P
€609.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size, Laval nozzle | 0.45 mm |
| Grid dimension | 14 mm |
| Silencer design | Open |
| Mounting position | optional |
| Ejector characteristic | High suction rate Standard |
| Integrated function | Open silencer |
| Design | T-shape |
| Symbol | 00991489 |
| Operating pressure for max. suction flow rate | 5 bar |
| Operating pressure | 1 bar ... 8 bar |
| Nominal operating pressure | 6 bar |
| Max. suction flow rate against atmosphere | 15.7 l/min |
| Air supply time at nominal operating pressure | 1.7 s |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Sound pressure level at nominal operating pressure | 53 dB(A) |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Max. tightening torque | 0.5 Nm |
| Product weight | 24 g |
| Type of mounting | With through-hole With accessories |
| Pneumatic connection, port 1 | QS-6 |
| Pneumatic connection, port 3 | Open silencer |
| Vacuum connection | QS-6 |
| Material connecting thread | Nickel-plated brass |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material receiver nozzle | POM |
| Material housing | POM-reinforced |
| Material silencer | PE |
| Material transmitter nozzle | Wrought aluminium alloy |
| Material fitting | Brass Nickel-plated |
| Manufacturer Nr. | VN-05-L-T3-PQ2-VQ2-RO1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568080235 |
| Weight | 0.025000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











