Aventics E/P pressure regulator, Series ED07 R414009800 ED07-000-100-420-3M12X-EXT-SENSOR
€2,630.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R414009800
Manufacturer Nr.
R414009800
ED07-000-100-420-3M12X-EXT-SENSOR
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,630.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series AS2-RGS-...-DS R412006126 AS2-RGS-G014-GAN-040-DS
€45.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2x3/2-directional valve, Series CD01-PA 5763955270 CD01 - 3/2OC - 110AC
€164.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Control | Directly controlled |
| Regulation range min. | 0 bar |
| Regulation range max. | 10 bar |
| Hysteresis | < 0,03 bar, < 0,03 bar |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 1300 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 5 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| DC operating voltage | 24 V |
| Max. current consumption | 1400 mA |
| Protection class | IP65 |
| Permissible ripple | 5% |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Type | Poppet valve |
| Mounting orientation | α = 0 ... 90° ±β = 0 ... 90° |
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M12 |
| Electrical connection number of poles | 5-pin |
| Signal connection | input and output |
| Signal connection | Plug |
| Signal connection | M12 |
- Robust poppet valve technology
- Very high control precision and dynamics
- Suitable for a wide range of applications
- High air flow rates
- ED07 supports different types of connectivity from Analog Version to Fieldbus connection via EtherCAT
| Manufacturer Nr. | R414009800 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




