Aventics E/P pressure regulator, Series ED05 R414002003 ED05-000-060-020-1M12A
€730.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R414002003
Manufacturer Nr.
R414002003
ED05-000-060-020-1M12A
Frequently Bought Together
-
This Item:
€730.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics E/P pressure regulator, Series ED05 5610141530 ED05-000-100-010-2DICA
€769.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator 0821302081 ION G3/8
€81.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Poppet valve |
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 11 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 1000 l/min |
| Control | Analog |
| DC operating voltage | 24 V |
| Hysteresis | < 0,06 bar |
| Mounting orientation | α = 0-90° β = 0-90° |
| Permissible ripple | 5% |
| Protection class | IP65 |
| Electrical connection | via signal connection |
| Signal connection | input and output |
| Signal connection | Plug |
| Signal connection | M12 |
| Signal connection | 5-pin |
| Actual output value | 0 ... 20 mA |
| Nominal input value | 0 ... 20 mA |
| Regulation range min. | 0 bar |
| Manufacturer Nr. | R414002003 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.500000 |
| HS-Code | 84811005 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









