Aventics Bus coupler, Series CL03 R412023891 ETHERNET/IPBOX G/M CL03
€1,554.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412023891
Manufacturer Nr.
R412023891
ETHERNET/IPBOX G/M CL03
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,554.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480773733 HF03-LG-4-36
€1,009.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480756600 HF03-LG-8-40
€2,182.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Fieldbus protocol | EtherNET/IP |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M12 |
| Electrical connection number of poles | 4-pin |
| Electrical connection coding | A-coded |
| Type | metric |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Operational voltage electronics | 24 V DC |
| Protection class | IP69K |
| Communication port | Socket |
| Communication port | M12 |
| Communication port | 5-pin |
| Communication port | D-coded |
| Communication port 2 | Socket |
| Communication port 2 | M12 |
| Communication port 2 | 5-pin |
| Communication port 2 | D-coded |
| Weight | 0.55 kg |
| Housing material | Polyamide fiber-glass reinforced, Stainless Steel |
| Manufacturer Nr. | R412023891 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.550000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



