Aventics valve housing, without cover 5813200000 V581-5/2DP-I3-A-X
€302.67
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5813200000
Manufacturer Nr.
5813200000
V581-5/2DP-I3-A-X
Frequently Bought Together
-
This Item:
€302.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R404040041 590-1 5/2 UNI-NO THROTTLE
€230.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480762466 HF03-LG-12-40
€2,966.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | 5/2-directional valve, double solenoid |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Oil content of compressed air min. | 40 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 400 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 1 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5813200000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.000000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




