Aventics Reservoir, Series NL4-CLS, NL6-CLS 1827009338 NL4-CLS-PNB-AO
€93.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1827009338
Manufacturer Nr.
1827009338
NL4-CLS-PNB-AO
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480677696 CCL-DA-100-0250-IC-0210200111AB00000-BAS
€699.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R412008990 BDC-B-BCAN 32SB
€726.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Reservoir |
| Version | reservoir, polycarbonate, without protective guard |
| Filter reservoir volume | 50 cm³ |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.2 kg |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 1827009338 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.200000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




