Norgren 10T000618. Pneufit Push-In Fittings
€20.15
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-10T000618
Manufacturer Nr.
10T000618
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Easy tube insertion for rapid assembly
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€20.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren C012A1238. Compact straight adaptor - male/taper
€4.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren C0F7J1028. Twin Banjo with Top Port - parallel
€8.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| O/D Tube | 6 mm |
| Thread | R1/8 |
| Shape | Banjo |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 10T000618 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







