€6.57
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-101250848
Manufacturer Nr.
101250848
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Non-PTFE based thread sealant on all BSP taper threads
Easy tube insertion for rapid assembly
Internal hexagon on straight adaptors allows assembly in confined spaces
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€6.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 237130800 Stecknippel-Tülle I8
€5.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren PU310600818 Pu Ifr 8M-R1/8-6mm
€70.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| Thread | R1/2 |
| Shape | Straight |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51070201 |
| Classification - HS Code | 74122000 |
| Classification - HTS Code | 7412200019 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40183100 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Length | 29 mm |
| Weight | 0.02 kg |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 101250848 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






