Norgren 101681028. Pneufit Push-In Fittings
€14.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-101681028
Manufacturer Nr.
101681028
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Easy tube insertion for rapid assembly
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 24B510828 Ws-Vs 2F 8/6-G1/4 Pneufit
€13.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 102470628. Pneufit Push-In Fittings
€6.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| O/D Tube | 10 mm |
| Thread | R1/4 |
| Shape | Tee |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 101681028 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








