Norgren 20L000018. Pneufit Push-In Fittings
€15.87
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-20L000018
Manufacturer Nr.
20L000018
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Easy tube insertion for rapid assembly
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€15.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 36052131. Stem Connector
€34.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 101681248. Pneufit Push-In Fittings
€22.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| Thread | G1/8A |
| Shape | Banjo |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 20L000018 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 76169990 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









