€7.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-102670618
Manufacturer Nr.
102670618
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Easy tube insertion for rapid assembly
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€7.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 430030400 Klemmring 4
€0.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 182582268 EWE-V KPL. 22-G3/4 KLEMMRING
€83.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| O/D Tube | 6 mm |
| Thread | G1/8 |
| Shape | Tee |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51070201 |
| Classification - HS Code | 74122000 |
| Classification - HTS Code | 7412200019 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40183100 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 14 mm |
| Dimensions - Length | 39 mm |
| Dimensions - Width | 29 mm |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 102670618 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







