Norgren UM/22456/172/61/13J. ISO Valve - Solenoid
€786.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-UM/22456/172/61/13J
Manufacturer Nr.
UM/22456/172/61/13J
Steel reinforced main seals
Low power coils (1.5W)
Wide range of sub-bases and accessories
Frequently Bought Together
-
This Item:
€786.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren V60AC11A-A219J 2X3/2-WV-No/NC G1/8 240VAC
€175.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren V60A517A-A213J. Inline Valves - Solenoid
€116.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 14 ... 122 °F |
| Operating Pressure | 2.5 ... 10 bar |
| Standard | VDMA 24 345 |
| Actuation | Sol/Air spring |
| ISO Size | ISO #4 |
| Operation | 5/2 |
| Materials - Body | Diecast aluminium |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Certification - IP Rating | IP65 |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | WEEE |
| Classification - eClass 11 | 51030190 |
| Classification - HS Code | 84812090 |
| Classification - HTS Code | 8481200050 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40141609 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 75 mm |
| Dimensions - Length | 180 mm |
| Dimensions - Width | 83 mm |
| Weight | 1.26 kg |
| Number of Cycles | 5000000 |
| Range | UM/22000 |
| Series | ISO Star |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | UM/22456/172/61/13J |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






