€1,738.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-2992344150
Manufacturer Nr.
2992344150
344/150 ACID PROOF(G 1)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,738.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series NR01 1823373112 NR01-SKR-D14-G012
€46.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC04 R412010588 CC04-G014-DA06-1_2
€21.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Port 1 | G 1 |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 16000 l/min |
| Flow conductance C | 32.5 l/(s*bar) |
| Medium | Oil, Compressed air |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 120 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 120 °C |
| Weight | 3.6 kg |
| Housing material | Stainless Steel |
| Seal material | Fluorocaoutchouc |
- Qn = 280 l/min ... 16000 l/min
| Manufacturer Nr. | 2992344150 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 3.600000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










