Aventics 3/2-directional valve, Series 551 5510150000 551-015
€69.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5510150000
Manufacturer Nr.
5510150000
551-015
Frequently Bought Together
-
This Item:
€69.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL R412007861 CC02-AL-M5-DA06-1_2_SLS
€23.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Quick exhaust valve, Series 573 5735040100 ZZ99-G014-G014
€27.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | 3/2-directional valve, pneumatically operated |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Logic function | Shuttle valves (OR) |
| Nominal flow Qn | 120 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Weight | 0.04 kg |
| Housing material | Polyoxymethylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5510150000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.040000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










