Aventics Blanking plate 8985121492 CD01-ND4
€19.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-8985121492
Manufacturer Nr.
8985121492
CD01-ND4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€19.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480416720 TC08 VER 2 DDDIXI
€940.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480735866 HF03-LG-4-11
€819.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Manifold strip |
| Frame size | 26 mm |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Grid dimension | 27 mm |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Tightening torque for mounting screws | 2.5 Nm |
| Weight | 0.088 kg |
| Material base plate | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 8985121492 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.088000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



