Aventics Blanking plate 5803870000 BLANKING PLATE
€47.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5803870000
Manufacturer Nr.
5803870000
BLANKING PLATE
Frequently Bought Together
-
This Item:
€47.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480645344 CVI-TRB-DA-063-0490-22-7-1-1-0-000-4-0
€545.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R424E22719 Ventile
€2,085.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Blanking plate |
| Frame size | ISO 3 |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Weight | 0.21 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Material base plate | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5803870000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought


