€174.38
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5750020500
Manufacturer Nr.
5750020500
CD01-P1-8BAR
Frequently Bought Together
-
This Item:
€174.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480738160 HF03-LG-13-68
€4,207.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480643460 CVI-PRA-DA-063-0100-22-6-2-1-0-000-4-0
€753.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Poppet valve |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Actuating element | Screw with wrench flats |
| Controlled port | 1 |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection type input | Base plate connection |
| Compressed air connection gauge port | Ø 6x1 |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Regulation range min. | 0.8 bar |
| Regulation range max. | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Qn 1▶2 | 750 l/min |
| Weight | 0.21 kg |
| Housing material | Polyamide fiber-glass reinforced, Polyoxymethylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5750020500 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 84818059 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought


