Aventics Pilot-operated non-return valve, Series NR02 5340053000 ZZ99-G012-G012
€131.65
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5340053000
Manufacturer Nr.
5340053000
ZZ99-G012-G012
Frequently Bought Together
-
This Item:
€131.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Blocking valve, Series QR1-AAN R412005529 QR1-AAN-G014-DA08
€9.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC04 R412010564 CC04-M005-DA04-2_1
€18.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 1/2 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Mounting | installing in piping |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | G 1/2 |
| Compressed air connection 12 | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 3000 l/min |
| Working pressure min. | 3 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.335 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 300 l/min ... 5800 l/min
| Manufacturer Nr. | 5340053000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.335000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










