€106.66
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-3520327500
Manufacturer Nr.
3520327500
2/2-NW40-G112
Frequently Bought Together
-
This Item:
€106.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-way stop valve, Series SC01 R412010527 3/2-NW7-G1/4
€40.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series CC01 0821200014 E.R.U..G 3/8
€67.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 2/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1 1/2 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 1 1/2 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 150 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 150 °C |
| Working pressure min. | -0.8 bar |
| Working pressure max | 30 bar |
| Weight | 1.29 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polytetrafluorethylene |
| Material hand lever | Steel, chrome-plated |
| Manufacturer Nr. | 3520327500 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.290000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











