Aventics Series DDL 3375002000 DDL 16 INPUT
€525.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-3375002000
Manufacturer Nr.
3375002000
DDL 16 INPUT
Frequently Bought Together
-
This Item:
€525.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series AES R412018235 AES-D-IO-8DI4M12
€144.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series AES R412018287 AES-D-IO-2AI2AO2M12-AE
€396.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Version | I/O module, active |
| I/O module version | Digital inputs |
| Number of I/O connections | 8 |
| Electrical connection size | via communication connection plug |
| Certificates | ATEX |
| ATEX | ATEX |
| Note | Digital inputs |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Operational voltage electronics | 24 V DC |
| Power consumption electronics | 0.1 A |
| Protection class | IP65 |
| Total current of sensors max. | 0,5 A |
| Max. cable length | 40 m |
| Max. number of DDL participants | 14 |
| Number of inputs | 16 |
| I/O connection | Input |
| Signal connection | Socket |
| Signal connection | M12 |
| Communication port | Plug (male) |
| Communication port | M12 |
| Communication port | 5-pin |
| Communication port 2 | Socket (female) |
| Communication port 2 | M12 |
| Communication port 2 | 5-pin |
- Distributed Fieldbus systems
- Easy switch between Fieldbus protocols by changing only the bus node
- Control of LP, HF series valve systems, E/P pressure regulators, I/O-modules possible
- Channel diagnosis for fast failure analysis
- Hybrid cable with integrated power for easy and fast installation
| Manufacturer Nr. | 3375002000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.600000 |
| HS-Code | 85371095 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








