Aventics Pressure gauge, Series PG1-DIM 1827231072 PG1-DIM-F001-SNL-S01P(0-0,5)
€123.31
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1827231072
Manufacturer Nr.
1827231072
PG1-DIM-F001-SNL-S01P(0-0,5)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€123.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure gauge, Series PG1-STD 3530190100 PG1-ROB-G018-STD-D50P(0-12)
€15.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure gauge, Series PG1-SNL 1827231032 PG1-PAN-G014-SNL-D50P(0-2,5)
€28.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Diaphragm pressure gauge |
| flange version | flange version |
| Viewing window | Polystyrene |
| Mounting orientation | vertical |
| ATEX | suitable for ATEX |
| Scale value | 0.1 |
| Range of application min. | 0 bar |
| Range of application max. | 0.5 bar |
| Display range min. | 0 bar |
| Display range max. | 0.5 bar |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Main scale unit (outside) | bar |
| Main scale color (outside) | Black |
| Color for differential pressure range | Red, Green |
| Background color | White |
| Pointer color | Black |
| Weight | 0.127 kg |
| Housing material | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Material viewing window | Polystyrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Manufacturer Nr. | 1827231072 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.127000 |
| HS-Code | 90262080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









