Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 1823391908 SC01-G3/8-G3/8
€17.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1823391908
Manufacturer Nr.
1823391908
SC01-G3/8-G3/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€17.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 1823391911 SC01-G1/4-G1/4
€17.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pneumatic presetting counter (subtracting) 0821304021
€396.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 2/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | R 3/8 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -18 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -18 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Delivery unit | 2 piece |
| Weight | 0.065 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polytetrafluorethylene |
| Material hand lever | Polyamide |
| Manufacturer Nr. | 1823391908 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.065000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








