Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS 0821302426 MU1-RGS-G018-GAN-MAN-070-SS
€27.67
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821302426
Manufacturer Nr.
0821302426
MU1-RGS-G018-GAN-MAN-070-SS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€27.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Condensate separator, Series MU1 R412010688 MU1-COS-G012-PBP-HO
€33.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS R412007781 MU1-RGS-G014-GAN-010 OXYGEN CLEAN
€73.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | Standard pressure regulator |
| Parts | Pressure regulator |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Port | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 450 l/min |
| Regulation range min. | 0.15 bar |
| Regulation range max. | 7 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 25 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Activation | Mechanical |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Pressure supply | single |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 0.14 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | 0821302426 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.140000 |
| HS-Code | 84818059 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







