Aventics Stop valve 0821003076 G1/4
€71.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821003076
Manufacturer Nr.
0821003076
G1/4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€71.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 1823391912 SC01-2/2-G3/8
€15.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-way stop valve, Series SC01 R412010527 3/2-NW7-G1/4
€34.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting | thread-in |
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Port 12 | G 1/4 |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 680 l/min |
| Weight | 0.103 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 340 l/min ... 680 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821003076 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.103000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











