Aventics Non-return valve, Series NR01 0821003002 NR01-SKR-G014-G014
€22.15
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821003002
Manufacturer Nr.
0821003002
NR01-SKR-G014-G014
Frequently Bought Together
-
This Item:
€22.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC04 R412010572 CC04-G014-DA08-2_1
€21.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series CC01 0821200015 E.R.U..G 3/4
€235.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Mounting | thread-in |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | G 1/4 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1600 l/min |
| Working pressure min. | 0.2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.04 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 40 l/min ... 7950 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821003002 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.040000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










