Aventics 5/3-directional valve, Series TC15 0820259703 TC15-5/3PC-DO-E-VTS
€111.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820259703
Manufacturer Nr.
0820259703
TC15-5/3PC-DO-E-VTS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€111.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series TC15 R422000120 TC15-5/2XX-DO-024AC-I-FORM_C-SGL
€123.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2x3/2-directional valve, Series TC15 R422102158 TC15-3/2CC-SR-024DC-I-FORM_C-SGL
€129.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Valve function | Pressurized Center |
| Sealing principle | Soft seal |
| Connection type | Plate connection, Pipe connection |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Compressed air connection pilot input | M5 |
| Nominal flow Qn | 1300 l/min |
| Flow conductance b | 0.31 |
| Flow conductance C | 5.9 l/(s*bar) |
| Min. working pressure | -0.9 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. control pressure | 3 bar |
| Max. control pressure | 10 bar |
| Pilot | External |
| Blocking principle | Plate principle |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
| Manufacturer Nr. | 0820259703 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.175000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



.jpg?width=152&height=190&store=en&image-type=small_image)





