Aventics 5/3-directional valve, Series TC15 0820259001 TC15-5/3CC-DO-E-SGL
€111.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820259001
Manufacturer Nr.
0820259001
TC15-5/3CC-DO-E-SGL
Frequently Bought Together
-
This Item:
€111.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series TC15 R422103074 TC15-5/3CC-SR-NOCOIL-E-ND-SGL
€129.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series TC15 0820058651 TC15-5/2XX-DO-024DC-E-FORM_C-SGL
€122.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Valve function | Closed Center |
| Sealing principle | Soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Compressed air connection pilot input | M5 |
| Nominal flow Qn | 1300 l/min |
| Flow conductance b | 0.31 |
| Flow conductance C | 5.9 l/(s*bar) |
| Min. working pressure | -0.9 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. control pressure | 3 bar |
| Max. control pressure | 10 bar |
| Pilot | External |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| Max. particle size | 5 µm |
- Excellent ratio of installation space and flow rate
- Large selection of electrical connections
- Electrical or pneumatic operated
- Long service life
- Adjustable coil with four 90° positions
| Manufacturer Nr. | 0820259001 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





.jpg?width=240&height=300&store=en&image-type=small_image)


