Aventics Pneumatic pulse generator 0820215115 50 L/MIN 1SEC
€298.19
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820215115
Manufacturer Nr.
0820215115
50 L/MIN 1SEC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€298.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 1823391907 SC01-2/2-G1/4
€17.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Shuttle valves (OR) 0821000010 S.D.C..G 3/8
€62.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Time deviation max. | -15% |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 0.1 mg/m³ |
| Compressed air connection input | M5 |
| Nominal flow Qn | 50 l/min |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 6 bar |
| Control pressure min. | 2 bar |
| Control pressure max. | 6 bar |
| Pulse spacing | 1 s |
| runtime error | ±2,0 |
| Weight | 0.177 kg |
| Manufacturer Nr. | 0820215115 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.177000 |
| HS-Code | 90291000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










