Aventics 5/2-directional valve, Series ST 0820030055 VVST-5/2XX-SR-012DC
€181.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820030055
Manufacturer Nr.
0820030055
VVST-5/2XX-SR-012DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€181.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series ST 0820403014 VVST-5/2SR-ROL
€198.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series ST 0820031062 VVST-3/2NC-SR-024DC
€188.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 280 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 12 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | ISO 15217, form C |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | metal/metal sealing |
| Pilot | Internal |
| Pilot valve width | 15 mm |
| Valve type | Spool valve |
| Connection type | Pipe connection |
| Return | With spring return |
| Control pressure min. | 2 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
- Stainless steel housing
- Metal to metal sealing
- Various mechanical actuating controls available
- Panel installation
| Manufacturer Nr. | 0820030055 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.270000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








