Aventics Active carbon filter, Series NL1-FLA 0821303720 NL1-NLA-G018-PNB
€136.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821303720
Manufacturer Nr.
0821303720
NL1-NLA-G018-PNB
Frequently Bought Together
-
This Item:
€136.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL1-RGS 0821302706 NL1-RGS-G018-GAN-MAN-060-SS
€46.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL1-RGS 0821300667 NL1-RGS-G014-GAH-MAN-060-SS
€97.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Active carbon filter |
| Parts | Active carbon filter |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, without protective guard |
| Port | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 310 l/min |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | - : - : 1 |
| Filter reservoir volume | 16 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Recommended pre-filtering | 0.01 µm |
| Weight | 0.19 kg |
| Mounting orientation | vertical |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material filter insert | Active carbon |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821303720 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.190000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








