Aventics Sensor, Series SN6 R412000823 SN6-R2-DB09-024 ATEX 3GD
€53.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412000823
Manufacturer Nr.
R412000823
SN6-R2-DB09-024 ATEX 3GD
Frequently Bought Together
-
This Item:
€53.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Serie SN6 8940410602 SN6-R2-DB09-048 WITHOUT LED
€52.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST6 R412022878 ST6-PN-M12S-030
€56.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indirect mounting for series | TRB, ITS |
| Type of contact | Reed |
| Certificates | ATEX |
| Protection class | IP65 |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| DC switching current, max. | 0.1 A |
| AC switching current, max. | 0.1 A |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | Plug, Form B, industry |
| Electrical connection 2, number of poles | 2-pin |
| Operating voltage DC, min. | 21.6 V DC |
| Operating voltage DC, max. | 26.4 V DC |
| Operating voltage AC, min. | 210 V AC |
| Operational voltage AC, max. | 240 V AC |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Housing material | Polyester amide |
- Type of contact: reed
- ATEX
- Variant: form B, industry
- 2-pin
- Heat resistant
| Manufacturer Nr. | R412000823 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








