Aventics Flow valve, Series VCK 0821305046 VCK-G3/8
€61.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305046
Manufacturer Nr.
0821305046
VCK-G3/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€61.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305176 PSL-G018-G014-0025
€76.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Vacuum filter Inline, Series VFI R412010112 VFI 6/4
€12.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 3/8 |
| Compressed air connection 2 | G 3/8 |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. suction volume for Pu = -0,3 bar | 7.3 l/min |
| Min. suction volume for Pu = -0,6 bar | 8 l/min |
| Max. flow rate during blow-off, Blow-off pressure: 5 bar | 590 l/min |
| Weight | 0.03 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 0821305046 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.030000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







