Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305176 PSL-G018-G014-0025
€76.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305176
Manufacturer Nr.
0821305176
PSL-G018-G014-0025
Frequently Bought Together
-
This Item:
€76.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305172 PSL-M005-M005-0010
€54.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Flow valve, Series VCK 0821305047 VCK-G1/2
€71.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 0.711 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 6.47 N |
| Max. vertical load (static) | 2400 N |
| Max. horizontal load (static) | 747 N |
| Bending moment | 36.6 Nm |
| Weight | 0.145 kg |
| Housing material | Steel |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel |
| Material nut | Steel |
| Manufacturer Nr. | 0821305176 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.145000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







