Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305175 PSL-G018-G018-0050
€66.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305175
Manufacturer Nr.
0821305175
PSL-G018-G018-0050
Frequently Bought Together
-
This Item:
€66.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics replacement filter, Series VFC 1827010689 VFC-(1/8...1/4)
€15.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305174 PSL-G018-G018-0025
€64.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 0.097 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 2.92 N |
| Max. vertical load (static) | 3700 N |
| Max. horizontal load (static) | 173 N |
| Bending moment | 13.9 Nm |
| Weight | 0.11 kg |
| Housing material | Steel |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel |
| Material nut | Steel |
| Manufacturer Nr. | 0821305175 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.110000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






