Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305177 PSL-G018-G014-0050
€79.34
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305177
Manufacturer Nr.
0821305177
PSL-G018-G014-0050
Frequently Bought Together
-
This Item:
€79.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305173 PSL-G018-G018-0015
€63.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics replacement filter, Series VFC 1827010690 VFC-(3/8-1/2)
€34.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 0.452 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 1.4 N |
| Max. vertical load (static) | 2400 N |
| Max. horizontal load (static) | 466 N |
| Bending moment | 36.6 Nm |
| Weight | 0.175 kg |
| Housing material | Steel |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel |
| Material nut | Steel |
| Manufacturer Nr. | 0821305177 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.175000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








