Aventics Vacuum filter, cup version, Series VFC 0821305185 VACCUM VFC-G3/4
€181.73
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305185
Manufacturer Nr.
0821305185
VACCUM VFC-G3/4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€181.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305178 PSL-G018-G014-0075
€82.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305174 PSL-G018-G018-0025
€64.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Vacuum filter |
| Port | G 3/4 |
| filter porosity | 80 µm |
| Nominal flow Qn | 600 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 52 °C |
| Medium | Compressed air |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | 0.164 kg |
| Mounting orientation | Any |
| Housing material | Polypropylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polyamide |
| Material filter insert | Polyethylene |
| Manufacturer Nr. | 0821305185 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.164000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









