Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305174 PSL-G018-G018-0025
€64.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305174
Manufacturer Nr.
0821305174
PSL-G018-G018-0025
Frequently Bought Together
-
This Item:
€64.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Vacuum filter Inline, Series VFI R412010112 VFI 6/4
€12.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305179 PSL-G038-G012-0025
€95.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 0.143 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 3.57 N |
| Max. vertical load (static) | 3700 N |
| Max. horizontal load (static) | 283 N |
| Bending moment | 13.9 Nm |
| Weight | 0.09 kg |
| Housing material | Steel |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel |
| Material nut | Steel |
| Manufacturer Nr. | 0821305174 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







