Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305171 PSL-M003-M003-0005
€58.14
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305171
Manufacturer Nr.
0821305171
PSL-M003-M003-0005
Frequently Bought Together
-
This Item:
€58.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Reservoir, Series VFC R961400173 BEHAELTER + DICHTUNG VFC 3/4"
€114.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Vacuum filter Inline, Series VFI R412010112 VFI 6/4
€12.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 0.596 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 1.49 N |
| Max. vertical load (static) | 550 N |
| Max. horizontal load (static) | 47 N |
| Bending moment | 0.7 Nm |
| Weight | 0.009 kg |
| Housing material | Steel |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel |
| Material nut | Steel |
| Manufacturer Nr. | 0821305171 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.009000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









