Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305179 PSL-G038-G012-0025
€86.34
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305179
Manufacturer Nr.
0821305179
PSL-G038-G012-0025
Frequently Bought Together
-
This Item:
€86.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Reservoir, Series VFC R961400173 BEHAELTER + DICHTUNG VFC 3/4"
€102.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Vacuum filter, cup version, Series VFC 0821305181 VACCUM VFC-G1/8
€89.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 3.829 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 25.64 N |
| Max. vertical load (static) | 4900 N |
| Max. horizontal load (static) | 1870 N |
| Bending moment | 99.1 Nm |
| Weight | 0.4 kg |
| Housing material | Steel |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel |
| Material nut | Steel |
| Manufacturer Nr. | 0821305179 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.400000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









