Aventics Vacuum filter, cup version, Series VFC 0821305183 VACCUM VFC-G3/8
€120.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305183
Manufacturer Nr.
0821305183
VACCUM VFC-G3/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€120.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Flow valve, Series VCK 0821305046 VCK-G3/8
€61.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Winkelausgleich, Serie AJT 0821305168 AVENTICS bietet eine breite Palette an Vakuumzubehör wie Vakuumfilter, Winkelgelenke, Schalldämpfer und vieles mehr. Eine Voraussetzung für den wirtschaftlichen und störungsfreien Dauerbetrieb eines Vakuumsys
€83.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Vacuum filter |
| Port | G 3/8 |
| filter porosity | 80 µm |
| Nominal flow Qn | 245 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 52 °C |
| Medium | Compressed air |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | 0.079 kg |
| Mounting orientation | Any |
| Housing material | Polypropylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polyamide |
| Material filter insert | Polyethylene |
| Manufacturer Nr. | 0821305183 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.079000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








