Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305180 PSL-G038-G012-0075
€109.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305180
Manufacturer Nr.
0821305180
PSL-G038-G012-0075
Frequently Bought Together
-
This Item:
€109.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics replacement filter, Series VFI R412010114 VFI 6/4
€3.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Vacuum filter Inline, Series VFI 2737000140 G1/4
€14.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 1.072 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 37.2 N |
| Max. vertical load (static) | 4900 N |
| Max. horizontal load (static) | 800 N |
| Bending moment | 99.1 Nm |
| Weight | 0.53 kg |
| Housing material | Steel |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel |
| Material nut | Steel |
| Manufacturer Nr. | 0821305180 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.530000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









