Aventics Flow valve, Series VCK 0821305047 VCK-G1/2
€71.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305047
Manufacturer Nr.
0821305047
VCK-G1/2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€71.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Reservoir, Series VFC R961400171 BEHAELTER + DICHTUNG VFC 1/8" UND 1/4"
€57.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics replacement filter, Series VFI R412010115 VFI 8/6
€4.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 1/2 |
| Compressed air connection 2 | G 1/2 |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. suction volume for Pu = -0,3 bar | 8.1 l/min |
| Min. suction volume for Pu = -0,6 bar | 9 l/min |
| Max. flow rate during blow-off, Blow-off pressure: 5 bar | 790 l/min |
| Weight | 0.047 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 0821305047 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.047000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









