Aventics Vacuum filter, cup version, Series VFC 0821305184 VACCUM VFC-G1/2
€120.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821305184
Manufacturer Nr.
0821305184
VACCUM VFC-G1/2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€120.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Reservoir, Series VFC R961400173 BEHAELTER + DICHTUNG VFC 3/4"
€114.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305175 PSL-G018-G018-0050
€66.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Vacuum filter |
| Port | G 1/2 |
| filter porosity | 80 µm |
| Nominal flow Qn | 300 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 52 °C |
| Medium | Compressed air |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | 0.076 kg |
| Mounting orientation | Any |
| Housing material | Polypropylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polyamide |
| Material filter insert | Polyethylene |
| Manufacturer Nr. | 0821305184 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.076000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









