Festo 530044. Piloted check valve HGL-3/8-QS-10
€55.19
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-530044
Manufacturer Nr.
HGL-3/8-QS-10
Piloted check valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€55.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 530039. Piloted check valve HGL-1/8-QS-4
€37.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo HA-1/8-QS-6 (153448) Non-Return Valve
€22.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Piloted non-return function |
| Pneumatic connection, port 1 | QS-10 |
| Pneumatic connection, port 2 | G3/8 |
| Pilot air port 21 | G1/4 |
| Type of actuation | Pneumatic |
| Type of mounting | Screw-in Via male thread |
| Operating pressure | 0.05 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0.5 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 0.1 MPa ... 1 MPa |
| Pilot pressure | 1 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 14.5 psi ... 145 psi |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Maritime classification | See certificate |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991456 |
| Standard flow rate 1->2 (6-0) | 1300 l/min |
| Standard nominal flow rate 1->2 (6-5) | 890 l/min |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom class | Class 4 according to ISO 14644-1 |
| Storage temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Nominal torque | 12.5 Nm |
| Tolerance for nominal tightening torque | ± 10% |
| Product weight | 60.3 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material hollow bolt | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material release ring | POM |
| Material non-return collar | NBR |
| Material swivel fitting | Die-cast zinc |
| Manufacturer Nr. | HGL-3/8-QS-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568085636 |
| Weight | 0.060000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










