Festo 9687. Quick exhaust valve SE-3/8-B
€47.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-9687
Manufacturer Nr.
SE-3/8-B
Quick exhaust valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€47.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 6755. Quick exhaust valve SEU-3/8
€62.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153457. Check valve HB-3/8-QS-10
€52.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Quick exhaust |
| Pneumatic connection, port 1 | G3/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G3/8 |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard nominal flow rate, exhaust 0.6->0.5 MPa (6->5 bar, 87->72.5 psi) | 2760 l/min |
| Standard nominal flow rate, air flow 0.6->0,5 MPa (6->5 bar, 87->72.5 psi) | 2880 l/min |
| Operating pressure | 0.2 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -20 °C ... 75 °C |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Nominal size | 11 mm |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991459 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -20 °C ... 75 °C |
| Product weight | 125 g |
| Pneumatic connection, port 3 | G3/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | SE-3/8-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568001995 |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










