Festo 6755. Quick exhaust valve SEU-3/8
€62.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-6755
Manufacturer Nr.
SEU-3/8
Quick exhaust valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€62.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 530030. Piloted check valve HGL-1/8-B
€34.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 11690. Check valve H-3/8-B
€37.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Quick exhaust |
| Selection of additional functions | With silencer |
| Pneumatic connection, port 1 | G3/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G3/8 |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard nominal flow rate, exhaust 0.6->0.5 MPa (6->5 bar, 87->72.5 psi) | 2280 l/min |
| Standard nominal flow rate, exhaust 0.6->0 MPa (6->0 bar, 87->0 psi) | 4680 l/min |
| Standard nominal flow rate, air flow 0.6->0,5 MPa (6->5 bar, 87->72.5 psi) | 2880 l/min |
| Operating pressure | 0.2 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -20 °C ... 75 °C |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Nominal size | 11 mm |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991460 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -20 °C ... 75 °C |
| Sound pressure level | 83 dB(A) |
| Product weight | 160 g |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | SEU-3/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568001360 |
| Weight | 0.175000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










