Festo 6680. AND gate ZK-1/8-B
€47.58
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-6680
Manufacturer Nr.
ZK-1/8-B
AND gate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€47.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 7423. OR module OS-2-R-M5
€301.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153459. Check valve HB-3/8-QS-12
€56.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | AND function |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/8 |
| Type of mounting | With through-hole |
| Standard nominal flow rate | 550 l/min |
| Operating pressure | 1 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Nominal size | 4.5 mm |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991461 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 45 g |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | ZK-1/8-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568001285 |
| Weight | 0.044000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









